Carrying Home On The Shoulders

For English, please click here!

Sen de artık kararını verdin. Yollara düşeceksin. Belki biletini bile aldın. O zaman hoş geldin en zorlu bölüme: Çanta hazırlama! Daha önce uzun seyahat tecrüben yoksa sen de benim gibi oldukça acı çekebilirsin.

İlk önce yapman gereken liste yapmak. Her seyyahın yola çıkış amacı farklı olabiliyor. Bu yüzden kendi ihtiyaçların özelinde bir liste yapman lazım. Gideceğin yerlerin ikliminden tut, kültürüne hatta dinine kadar araştırman gerekecek. Çünkü bunların hepsi yapacağın çantayı etkileyecek. Ben bu yazıda kendi çantamı anlatacağım. Ama unutma ki benim için harika olan bir çanta senin seyahatin için berbat olabilir ☺️

Kalem kağıt hazırlansın. Başlıyoruz!

Ben öncelikle ekipmanlarımı kategorilere böldüm: Kamp, Banyo&Tuvalet, İlaçlar, Sanat (Son kategoriyi daha sonra açıklayacağım).

Ben seyahatim boyunca dağlarda veya doğada kamp yapmayı planlıyorum. Bu yüzden kamp malzemelerimi ayrıca hazırladım. Diğer yandan doğada kalmayı planlamasanız da kendinize kalacak yer bulamadığınız zaman çadır iyi bir çözüm olabilir. İşte kamp listem:

 1. Ultra hafif çadır
 2. Uyku tulumu
 3. Mat
 4. Alüminyum kamp yemek pişirme seti (Tencere, tava, çatal, kaşık, kupa, bardak)
 5. Pusula, düdük
 6. El feneri
 7. İsviçre çakısı
 8. Dikiş kutusu
 9. 2 asma kilit (Kamp dışında hostel odalarındaki dolaplarda kullanmak için de ideal)

Daha sonra banyo ve tuvalet malzemeleri için listemi hazırladım. Aslında genel olarak kozmetik malzemeleri diyebiliriz. Bu listede kadınsal malzemeler de bulunuyor. Erkekler için daha farklı malzemeler eklenebilir. Banyo ve tuvalet malzeme listem:

 1. Şampuan
 2. Duş jeli
 3. Genital temizlik şampuanı (Özellikle kadın gezginler için önemli buluyorum. Umumi tuvalet kullanımınız artacağı için veya artık kendi evinizde olmayacağınız için dikkat etmekte fayda var)
 4. Tampon
 5. Günlük ped (Hani yapmazsınız ama iç çamaşırı değiştiremediğiniz durumda kurtarıcı olabilir 😁)
 6. Güneş kremi
 7. Vücut ve el, yüz kremi
 8. Dudak kremi
 9. Jilet
 10. Pamuk
 11. Kulak pamuğu
 12. Yara bandı
 13. Epilasyon aleti
 14. Cımbız
 15. Kulak tıkacı (Gürültücü oda arkadaşları için)
 16. Uyku bandı (Geç kapanan oda lambaları için)
 17. Tuvalet kağıdı (Yolda karşınıza neler çıkacak tahmin edemezsiniz.)
 18. Makyaj malzemeleri. Arada insan içine çıkıp iyi gözükmek isteyebilirsiniz ☺️ (1 maskara, 1 eyeliner, 1 far paleti, 3 ruj, 1 kapatıcı)

Tüm bu malzemelerimi seyahat boy aldım. Ama boyu ne olursa olsun çantamda en çok ağırlık yapan malzemeler bunlar. Fakat hepsi gerekli olduğu için hiçbirinden fedakarlık yapamıyorum. Hepsini sırtımda taşımaya razıyım.

Kıyafet konusunda şanslıyım. Çünkü bir sene sıcak iklimde olacağım. Bu yüzden kıyafetlerimin çoğu hafif. İşte kıyafet listem:

 1. 6 tişört (Uyurken kullanacaklarım dahil)
 2. 1 bikini
 3. 2 kot şort
 4. 1 uyurken giymek için şort
 5. 1 termal koşu taytı (Hem soğuk havalarda içlik olarak kullanmak için hem de koşarken giymek için)
 6. 1 koşu şortu (Pijama olarak da kullanılabilir)
 7. 2 sweatshirt
 8. 1 ultra hafif mont (Montum eksi 5 dereceye kadar koruyor)
 9. 1 yağmurluk
 10. Beş çift çorap (Bazıları koşu çorabı)
 11. 8 külot, 2 sütyen
 12. 2 spor sütyeni
 13. 1 etek
 14. 1 elbise
 15. 1 spor ayakkabı
 16. 1 koşu ayakkabısı
 17. 1 yürüyüş sandaleti
 18. 1 parmak arası terlik
 19. 1 peştemal (Banyo havlusu olarak kullanacağım. Hem taşıması hem de kurutması kolay.)
 20. 1 kot pantolon
 21. 1 yürüyüş pantolonu
 22. Denizde kullanmak için 1 kimono
 23. 3 saç bandı (Kısa saçlı olduğum için saçlarımı toplamak için kullanacağım)

Yaklaşık iki senedir koştuğum için hali hazırda koşu ekipmanlarım vardı. Hepsi termal, ter tutmayan ve çabuk yıkanan şeyler olduğu için oldukça işime yarayacak malzemeler. Diğer yandan bir senedir iş yoğunluğundan dolayı doğru düzgün koşamadım. Bu yolculuk boyunca koşuya geri döneceğim. Çünkü yola sağlam devam etmek için egzersiz yapmam gerekecek. Eğer sen de yola çıkmaya niyetlendiysen basit de olsa egzersiz yapmanı öneririm. Tek başına koca bir çantayı taşımak için kondisyona ihtiyacın olacak.

İlaç kutusu… İlaç kullanmaktan nefret ediyorum. Ama bilmediğin bir ülkede hasta halinle yabancı bir doktora derdini anlatmak daha da zor. Bu yüzden acil durumlarda kullanmak için en temel ilaçları koyduğum bir çanta hazırladım.
İlaç olarak neler aldığımı anlatmadan önce ufak bir konuya değinmek istiyorum. Aşılar. Yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkelerdeki olası hastalıklara ve yapılması gereken aşılara bakmanız lazım. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı Seyahat Sağlık Merkezleri bulunmakta. Telefonla aradığınızda gideceğiniz ülkeye göre yapmanız gereken aşıları söylüyorlar. Aynı merkezler bu zorunlu aşıları ücretsiz olarak size yapıyor. Ayrıca orada hastalık kapmamanız için güzel öneriler veriyorlar. Ben Güney Amerika için zorunlu olan Sarıhumma aşısını burada yaptırdım. Ayrıca kamp yapacağım için tifo aşısı da yapmayı uygun gördüler. Bunun dışında sıtma için de yine ücretsiz iki kutu ilaç verdiler. Sıtmanın aşısı bulunmuyor. Sadece Amazonlar gibi risk bölgesine girmeden birkaç gün önce bu ilacı kullanmaya başlamanız ve bölgeden çıkana kadar devam etmeniz lazım.

Zorunlu aşılar dışında ben kendim için de ekstradan sağlık ocağında aşı oldum.

İşte aşı ve ilaç listem:

Aşılar:

 1. Sarıhumma
 2. Tetanoz ve difteri
 3. Hepatit A ve B
 4. Tifo

İlaçlar:

 1. Ağrı kesici
 2. Grip ilacı
 3. B12 ve karışık vitamin ilacı (Vejetaryan olduğum için B12’yi ekstradan aldım)
 4. Pişik kremi
 5. Antibiyotik krem
 6. Antibiyotik ilaç
 7. Yanık kremi
 8. Sistit ilacı
 9. Mantar kremi (Yine ortak tuvalet sorunsalından dolayı bulundurulması gerektiğini düşünüyorum)
 10. Böcek sokmaları için krem
 11. Pastil
 12. Sıtma ilacı

Neredeyse bitti! Sanat malzemeleri kişisel bir şey. Ben hem yağlıboya hem de karakalem çizimler yapıyorum. Tabii ki yolda yağlıboya yapamayacağım. Fakat günlük tutar gibi çizimlerime devam etmek istiyorum. Yola devam etmem için çizim satmam da gerekebilir. Bu yüzden yanıma kalem ve çizim defterlerimi alıyorum.

Ayrıca yanıma makrome ip ve nazar boncuğu alıyorum. Bunlardan bileklik yaparak hippi gibi yollarda satmaya çalışacağım. Paranın nereden geleceği belli olmaz ☺️ Yine hediyelik olarak da nazar boncuğu aldım. Böylece beni evinde ağırlayan veya yeni edindiğim arkadaşlarıma bir türk kızına has bir hediye verebilirim.
Kozmetik, banyo malzemeleri, ilaçlar ve pusula, fener gibi küçük kamp malzemelerini ayırmak için kilitli poşet kullandım. Ayrıca iç çamaşırlarım için küçük bir hurç kullandım. Tüm kıyafetlerimi de daha az yer kaplamaları için rulo yaptım, katlamadım.

Diğer yandan kendime çamaşır filesi aldım. Böylece filenin içinde kirli çamaşırlarımı biriktireceğim. Hem de hostel gibi yerlerde çamaşır sepeti bulamayacağım için makinadan çamaşırlarımı almam kolay olacak. Bazen de sıra beklemek yerine kendi kirlilerimi başkalarının çamaşırlarıyla yıkamam gerekebilir. File sayesinde kıyafetlerimi ayırmam basitleşecek.

Telefonum, powerbank’im ve küçük aksiyon kameram dışında yanıma laptop gibi büyük elektronik alet almıyorum. Böylece ağırlıkları konusunda dertlenmeme gerek yok ☺️

Minik bir fizik kuralıyla yazının sonuna yaklaşıyoruz. Malzemeleri yerleştirirken en alta hafifleri en ağırları da yukarı koydum. Böylece alt kısımda ağırlık beni aşağıya çekmiyor ve dengeli bir şekilde yürüyebiliyorum. Çadır, uyku tulumu ve matım da çantamın dışında sağ, sol ve alt kuşaklara yerleştirildi. Çantamın toplam kilosu 15! 😌

Bu yazım uzun oldu biliyorum ama yola çıkmaya karar verirsen bu yazdıklarımın hepsinin gerekli olduğunu göreceksin. Hem sana benim gibi acı çekme diye yardım etmeye çalışıyorum 😁 Bu etabı kolayca atlatırsan geriye gezerken eğlenmesi kalıyor, kıps 😉

This is the worst part. I mean it. While I was preparing my backpack, I said this for thousand times: “Well, shit!” I know it’s my first long-term journey. Maybe because of that, I struggled so so much.

First things first! Make a list for yourself. Every traveler’s aim is so different. So you have to investigate very well what you’ll need. You should consider the climate, the culture, and even religion (yes, you may wear regarding that). My list is done with a mix of several blog posts. I’ll write what I have in my backpack. But this bag can be perfect for me while it’s horrible for you.

Take your pen and notebook. Here we go.

I separated my equipment into categories: Camping, Toiletries, Cloths&Shoes, Medicines, and Art (I’ll explain this later).

On the road, I want to do camping in the mountains. Also having a tent is always a good solution if you don’t have a place to sleep. As I plan to stay for some days in nature, I also take camping pots, a sleeping bag, etc. So here is my camping list:

 1. Ultralight tent
 2. Sleeping bag
 3. Camping mat
 4. Aluminum camping cookware (Pot, Pan, Fork, Spoon, Glass)
 5. Compass & Whistle
 6. Flashlight
 7. Swiss army knife
 8. Sewing kit
 9. 2 padlocks (Fine to use them for the lockers of hostel rooms as well)

Then I prepared a toiletries list. As a woman, this list contains special things. Materials can change for men. Here is the toiletries list:

 1. Shampoo
 2. Shower gel
 3. Intimate wash
 4. Tampons
 5. Daily pads (Sshh, I won’t tell anybody that sometimes we’re changing pads, not always panties)
 6. Sun protection
 7. Body lotion
 8. Lip balm
 9. Razor blade
 10. Cotton
 11. Band-aid
 12. Ear cotton
 13. Depilatory tool
 14. Tweezers
 15. Earplugs (Cure for noisy roommates)
 16. Sleep mask
 17. Toilet paper (You don’t know what can happen on the road)
 18. Makeup stuff, because I want to be fancy sometimes 😁 (1 eyeliner, 1 mascara, 1 eye shadow, 3 lipsticks, 1 concealer)

All these materials are travel-size. But no matter how much they weigh, they are heavier than everything in my bag. Anyway, all of them are essential. So I will carry them on my shoulders.

I am lucky about clothes. Because I will just travel in the summer time. So they are generally light. Here is my clothes and shoe list:

 1. 6 T-Shirts (For sleeping as well)
 2. 1 swimwear
 3. 2 Jean shorts
 4. 1 short for sleeping
 5. 1 thermal running legging (For cold climates and running)
 6. 1 running short (Can use as pajamas also)
 7. 2 sweatshirts
 8. 1 ultralight coat (Mine can be used down to minus 5 degrees)
 9. 1 raincoat
 10. 5 pairs of socks (Some of them for running)
 11. 8 panties and 2 bras
 12. 2 sport bras
 13. 1 skirt
 14. 1 dress
 15. 1 pair of sneakers
 16. 1 pair of running shoes
 17. 1 pair of trekking sandals
 18. 1 pair of flip flops
 19. 1 ultralight towel
 20. 1 jean
 21. 1 trekking pants
 22. 1 kimono to use on the beach
 23. 3 bandanas (I have short hair, so I’ll use them to tie my hair)

I used to be a long-distance runner. So I already have running equipment. They are all perfect for my journey. Because all of them are easy to wash and dry. The thermal leggings are useful if I walk around in cold weather like in the mountains of Peru. Also, I will keep running whilst traveling. Because without a workout, the journey would be painful. I want to be fit. So I can walk for hours if needed or I can carry my backpack easily. If you don’t do any sport, I recommend you exercise before the trip. Not like a professional one. But basic fitness will keep you in shape as well.

Medicines. I hate taking pills. But in a different country, being sick and trying to explain your complaints to a foreign doctor. Ew, I hate this more. So I prepared a medicine kit containing basic and essential ones.

Before writing the medicine list, I want to talk about vaccines. Before hitting the road, you have to investigate the possible diseases of the countries that you’ll visit. Because there are obligatory vaccines in some countries. For South America, you should make yourself a vaccine for yellow fever. You’ll have an international vaccination booklet. In some countries, at the airport, they ask you for this booklet to give you entry permission. Don’t worry. In your home country, you can do these vaccines for free at hospitals or in health centers. Also if you want to be prepared for any occasion, you can do other vaccines.

As I’m planning to do camping and travel in the villages as well, I made 6 vaccines. Here is my vaccine/medicine list:

Vaccines:

 1. Yellow fever
 2. Tetanus and diphtheria
 3. Hepatitis A and B
 4. Typhoid

Medicines:

 1. Pain killer
 2. Flu medicine
 3. Multivitamins and B12 (I am a vegetarian. So I need them)
 4. Rash cream
 5. Antibiotic cream
 6. Antibiotic pills
 7. Burn cream
 8. Cystitis medicine
 9. Fungicide (Well, I will use public toilets and I can catch infection easily)
 10. Cream for insect stings
 11. Pastels
 12. Antimalaria drug (I got them when I got the vaccine for yellow fever. As there is no vaccine for malaria, the only way to avoid it is to take these drugs when you’re in the area of it. The health department gives them free.)

We are almost done! The art part is a personal thing. I do sketches and oil paintings. Of course, I can’t do oil paintings on the road. But I want to keep drawing as a journal. Because of that, I took my pen/pencils and special notebooks. Maybe I can sell my drawings on the road to keep going.

Also, I bought evil eye and macrame ropes to make bracelets and sell them like hippies 🙂 I am a Turkish girl. So I love evil eyes and carry them on me. Because of that, I also took evil eyes for my future hosts and friends to give them as a souvenir from me. I thought it can be a special thing to do for a Turkish nomad.

I used zip lock bags to separate toiletries, cosmetics, medicines, and little camping things like a compass, swiss army knife, etc. I rolled all my clothes, not folded them. So I gained more space in my bag.

I used a small bag for my underclothes as well and I took a laundry bag (like a net) to separate my dirty clothes and wash them in the laundry in that bag. I recommend you have one, too. Because you can easily take your clothes from the washing machine with that bag. I am sure you won’t find a laundry basket in a hostel. Also, you can wash your clothes with other people’s and you won’t have to wait for laundry.

I won’t take many electronic things on this journey. I’ll just have my little action camera, my power bank and my mobile phone. So I don’t need to worry about a laptop’s weight ☺️

And here is a tip for you. I put my heavy thing on the bottom of my bag. So they’re not dragging me down. This is more comfortable to carry. Also, I put my tent, mat, and sleeping bag in the backpack which already has parts to hang these types of equipment. My backpack weighs 15 kg.

I know I wrote so much this time. But hey! I am trying to help you here. If you’re considering being a backpacker, you’ll thank me later. Preparing for the journey is the most important part. So struggle now, and enjoy the journey later. *wink wink*

3 Comments

 1. Merhaba Hazal

  Makalelerini dikkatle okuyorum ve gerçekten çok teşekkür ederim bilgilendirici oluyor yakın zaman da bende dünya turuna çıkacam umarım bir gün bir yerler de karşılaşırız 😊

  Kendime not: 24.05.2017 saat 05:19 hayati önem taşıyan bu bilgileri sakın unutma efe

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s