Perks Of Being Alone

For English, please look below!

Üniversiteye başka şehre gittiyseniz, okuldaki ilk gününüzü hatırlıyor musunuz? Yurtta ailenizden ayrı kaldığınız ilk geceyi veya ilk iş gününüzdeki heyecanı? Her başlangıç biraz tedirginlik yaratır. Ama bir şeyi tek başınıza yapabildiğinizi gördüğünüz an, en güçlü olduğunuz zamandır ve herkesi yenebileceğinizi hissedersiniz.

Yaptığım şey dolayısıyla ben güçlü hissetmenin zirvesindeyim sanırım. Toplumsal yargılar yüzünden yalnızlık kötü algılanıyor. İşte burada tabuları yıkmak size kalıyor.

Yalnız olmak dünyanın en güzel şeyi. Eğer layıkıyla yalnız olursanız. Her zaman tek başıma bir şeyler yapmayı sevmişimdir. Ama hayatımda kimsenin olmadığı bu dönemde arkadaşlarıma daha çok vakit harcadım, kendimle kaliteli vakit geçirdim. O gece art arda üç film izlemek istiyorsa canım, izledim. Üstelik kimseye sormadan ne istediysem onu izledim. Özetle yalnızken tek başıma tatile gitmekten, çıkıp dışarıda yemek yemekten kaçmadım. Çünkü ben kendimi seviyorum. Yani salt beni seviyorum. Egoist değilim. Demek istediğim kendimden korkmuyorum. Yalnız kalınca sıkılırım demiyorum. Çünkü illa ki yapacak bir şey buluyorum.

“Ben sıkılırım, arkadaşım olmadan yapamam” diyenleriniz kesin vardır. Özellikle onların yapması gereken bir şey var. Hayatınızda biri olsun veya olmasın, bir kere tek başınıza tatile gidin. Bir yere tatile gitmek zorunda da değilsiniz. Bir hafta sonu alın kitabınızı tek başınıza bir kafede okuyun. İş çıkışı bir kadeh içmeye bara gidin. Kendinizi dinleyin.

Ya da şöyle anlatayım. Sırtınızda çanta bir tepeye tırmanıyorsunuz. Tırmanırken düşüyorsunuz. Kanayan dizinize yarabandı takıp devam ediyorsunuz. Acıkıp susuyorsunuz ve mola verip ihtiyaçlarınızı gideriyorsunuz. Molada daha önce hiç görmediğiniz rengarenk bir kuş görüyorsunuz. Gözlerinizin içine bakıp neşeli bir şekilde öterek uçup gidiyor. En sonunda zirveye ulaşıyorsunuz. Gün batımı olmak üzere. Diğer tepeler turuncu ile sarı karışımı bir renge bürünmüş. Ve siz o tepede tek başınıza ayakta duruyorsunuz. Hatta yanınızda küçük bir şişe şarabınız var. Onu açıp gün batımını izliyorsunuz. Sizce bu hikayede bir değil de iki kişi olsaydı tepeye ulaştığınızda daha çok mu mutlu olacaktınız? Yanınızdakine “Oha, günbatımı süper” demek dışında farklı ne paylaşacaktınız? Siz o tepeye tek de gitseniz, yanınızda biri de olsa hatta siz o tepeye hiç çıkmasanız bile orası her gün güzel olacak. Tek fark biriyle olduğunuzda şunu diyemeyeceksiniz: “Düştüm, acıktım ama tek başıma bu engelleri aşıp bu güzelliği gördüm.”

Tamam. Sonuç bölümüne geliyorum. Siz daha kendinizi sevmezseniz, onunla baş başa kalmaktan korkarsanız başkası neden sizi sevsin? Siz önce kendinizi sevin. Ama bunu market kasalarında beş liraya satılan kitaplar diyor diye yapmayın. Deneyimleyin. Yaşadıklarınızı kimseye anlatmadan kafanızdakileri önce siz dinleyin.

Tabii ki de Güney Amerika’ya sevdiğim biriyle gelmek çok farklı duygular yaşatırdı bana. İlişkiler saçma gibi klişe muhabbetler yapmıyorum. Ben de iki gün sonra aşık olabilirim. Ama drama sevmiyorum. Yalnızsam mutluyum. Hem de aşırı. Çünkü tek başınıza da olsanız karşınızdaki manzara muhteşemse birinin elini tutmanıza gerek yok. Çünkü kalbine bir şeylerin dokunduğu o an tüm şehirle, doğayla kucaklaşmış oluyorsun. Sen ve dünya. El ele. Aşka gerek yok. Çünkü o an, dünyanın gözünün içine bakarken gerçek aşkın başka bir şey olduğunu keşfediyorsun.

Do you remember your first day at the university in a different city? Do you remember your first night alone at the college dorm without your family or your first day at the office? Every beginning is a little bit scary. But when you discover that you can do something on your own, it’s the most powerful moment in your life and you feel like you can beat everyone.

Because of what I do now, I am experiencing one of my most powerful moments, I guess. Being alone is seen as something sad by people. At this moment, it’s your time to break these taboos.

Because being alone is one of the best things in your life if you know how to do it properly. I always like to do something alone. But especially when I didn’t have a relationship, I could spend more time with my friends and family. I could spend quality time on my own. If I wanted to see three movies in a row on the same night, I just watched them. And plus; I saw whichever movie I liked to see without waiting to decide with someone. I didn’t hesitate to eat lunch on my own or go on vacation with just me, myself, and I. Because I love myself. I love the real me. I am not an egoist. What I mean here, I am not scared of myself. I don’t get bored if I do something alone. Because I love to explore things with myself.

I know some of you are saying “I can’t do anything without my friends.” I especially recommend those ones. Just for once, buy a ticket and go somewhere alone. You don’t have to change your country. Take your book, go to your favorite restaurant or have a drink after work. Just listen to yourself.

Or let me tell you in another way. You’re climbing a hill on your own. You fall down while climbing. You stop to cover your knees and keep going. You get hungry later. You eat the sandwich that you’ve already prepared. While having your lunch, you see a bird that you haven’t even seen before. He looks into your eyes and flies away by singing. You finally reach the top. It is sunset. The hills, being in front of you, are like painted in a yellowish-orange color. And in front of this spectacular view, you’re standing alone and watching the view. Now imagine. If there were two people in that story, would you be happier? What’s the difference between being alone or having someone next to you if you’re experiencing something wonderful? The difference is that you would say to them: “Oh my god! This is wonderful!” But you wouldn’t live the happiness of reaching to the top after falling down, getting hungry, and solving all these problems on your own. On the other hand, you just don’t need somebody to enjoy this view. Because if it’s wonderful, this view will be always wonderful without your friends, even without you.

Okay. I am wrapping up. Because If you can’t love yourself, how in the hell are you gonna love somebody else? First, love yourself. But I am not saying to you like a cheap book. Experience it. Just listen to yourself for once without talking to somebody.

Of course, if I had come to South America with somebody that I love, I would have had very different experiences. I am not talking about “don’t fall in love” cliches either. I can fall in love after two days. You never know. But I don’t like to be dramatic. If I’m alone, I just love it. Because I don’t need anybody to see the beautiful views. They are just wonderful without holding someone else’s hand. Because when you see this wonderful view, you just get connected with the world. You and the whole universe. Hand to hand. No need for love. Because at that moment, you just understand there are so many different ways to fall in love, not only with just a man or a woman.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s