Cusco and The Wonderful Machu Picchu

For English, please look below!

Lima’ya vardığımda kalmak için benim gibi gezgin olan Ender’in daha önceden evinde kaldığı bir arkadaşına gittim. Ertesi gün Cusco için otobüsleri sormaya gittik ve aynı güne bilet buldum. Hemen otobüse atladım. Amazonlara gitmek için yine Lima’ya dönmem gerekiyordu. Bir sonraki gelişimde daha uzun vakit geçiririz diye konuştuk ve ev sahibimle vedalaştım.

Uzun otobüs yolculuğundan sonra Cusco’ya vardım. Gönüllü olarak çalışacağım hostele gittim. Ama işler planladığım gibi gitmeyecekti. Beraber çalışacağım ailenin bir seyahat acentesi bulunmakta. Şu anda da iki tane hostel inşa ediyorlar. Konuştuğumuzda bu hostellerden birine duvar resmi yaparım diye konuşmuştuk.

Vardığımda beş tane daha gönüllü vardı. Şartları bana anlattıklarında burada kalmak istemedim.
İki tanesi yeni hostelin duvarlarını boyuyordu ve daha duvarların badanası olmadığı için duvar resmine şu anda gerek olmadığını öğrendim. Bana kahvaltı ve öğle yemeğinin verildiği söylenmişti ama orada sadece öğle yemeğinin olduğunu öğrendim. Kaldıkları yer iç açıcı değildi ve interneti yoktu. En azından acenteleri olduğu için Machu Picchu turuna indirimli giderim diyordum. Ama öğrendim ki acentalarındaki turlar diğerlerine göre daha pahalı ve indirim bile alsam dışarda tur satın almakla aynı paraya gelecek. Böyle olunca Cusco’da birkaç gün kalıp sadece Machu Picchu’ya çıkarsam daha ucuza geleceğini düşündüm. Çünkü Cusco oldukça turistik. Yemek içmek pahalı. İki hafta kalıp yemeğimi kendim alacaksam beş gün kalıp hostele para vermek daha hesaplı.

Kendime ucuz bir hostel buldum. Çantamı alıp oraya gittim. Yarın şehri dolaşıp Machu Picchu’ya en uygun nasıl gidebilirim diye araştırma yapacaktım. Ayrıca daha önce buraya gelmiş arkadaşlara da nasıl gittiklerini sordum.

Machu Picchu’ya gitmek için birçok seçeneğiniz var. Öncelikle Machu Picchu, Cusco’ya altı saatlik uzaklıkta. Machu Picchu’ya gitmek için ulaşmanız gereken yer Aguas Calientes. Oraya da Cusco’dan otobüs veya trenle ulaşabiliyorsunuz. Fakat maalesef tren çok pahalı. Benim gibi düşük bütçeli bir gezginseniz otobüs yolunu seçmeniz gerekecek. Aguas Calientes’e de karayolu olmadığı için otobüse bindiğinizde gelebildiğiniz en yakın nokta Hydroelectrico. Otobüs sizi burada bıraktığında Aguas Calientes’e ulaşmak için demiryolunu takip ederek 11 kilometre yani yaklaşık 2 saat yürümeniz gerekiyor. Fakat yol Cusco bölgesinin heybetli dağlarının etrafından dolandığı için yol boyu yorulsanız da asla sıkılmıyorsunuz.

Aguas Calientes’e Cusco’dan varmanız neredeyse tüm gününüzü aldığı için vardığınızda Machu Picchu girişinizi alıp kendinize uyumalık yer bulabilecek kadar enerjiniz kalıyor. Machu Picchu’nun yanında Wayna Picchu isimli kalıntıların olduğu ikinci bir dağ var. Burayı da ziyaret etmek isterseniz ayrıca girişinizi alıyorsunuz.

Machu Picchu’ya çıkmak için yine iki yolunuz var. Birincisi otobüsle çıkmak. Ama yine aşırı pahalı bir seçenek. Diğeri ise İnka Yolu’nu takip ederek 2 saat sürecek bir merdiven tırmanışı. Yorucu ama bedava. ☺ Alana çıktığınızda önceden aldığınız girişler ile ziyarete başlayıp tüm gününüzü burada geçirebiliyorsunuz.

İsterseniz girişte rehber almanız da mümkün. Bir gün daha Aguas Calientes’te kalmak istemiyorsanız maksimum 4 saatte alanı gezip daha sonra önce Aguas Calientes’e, sonra da 15:00’te kalkacak olan otobüsü yakalamak için Hydroelectrico’ya yürümeniz gerekiyor. Tren kullanıp Machu Picchu’ya otobüsle çıkıyorsanız bol bol vaktiniz olacaktır.

Şimdi gelelim fiyatlara. Hydroelectrico’ya gidiş dönüş otobüs bileti 60 Sol. Sadece Machu Picchu’ya giriş 152 Sol. Wayna Picchu’ya da gidecekseniz toplamda 200 Sol. Otobüsle çıkmak istiyorsanız sadece tek yön 38 Sol. Dönüşe de aynısını ödeyeceksiniz. Tren fiyatlarını bilmiyorum. Pahalı diye bakmadım bile. Turla gittiğiniz takdirde 90 USD ödüyorsunuz. İçinde gidiş dönüş otobüs, ilk günün öğle yemeği, rehber hizmeti, Machu Picchu giriş parası ve bir gece otelde konaklama dahil.

Machu Picchu hakkındaki detaylı bilgilerden sonra kendi hikayeme dönüyorum. Ben verdiğim seçeneklerden en ucuzlarını seçtim. Çünkü tur bile alsanız izlediğiniz yol birebir aynı. Yürümekse yürümek, merdivense merdiven yani. Tura fazla para vermektense hepsini çok daha ucuza kendim yapmaya karar verdim.

Otobüs biletimi hostelden satın aldım. Aguas Calientes çok pahalı dedikleri için kendime marketten gidip 20 Sol tutarında alışveriş yaptım. Ekmek, peynir ve avokado alıp kendime 8 küçük sandviç yaptım. Ayrıca tuzlu ve tatlı kraker ile muz aldım. O kadar yol yapacağım için de bolca su. Böylelikle Aguas Calientes’te çok az yemek yemek zorunda kalacaktım ve yolda acıkırsam da hazırlıklı olacaktım. Otobüste Machu Picchu maceramda benimle olacak Şilili arkadaşla tanıştım. Yol oldukça çetin. Dağlarda dolandığınız için sürekli viraj var. Yolcularından birisi kusacağı için yolda duran bir sürü turist otobüslerinden gördük. Bense hepsini hazırladığım sandviçleri yiyerek izledim. Asla kusarak israf etmem yediğimi. 😂

Altı saatin sonunda vardığımızda pertimiz çıkmıştı bile. Kendimize hazırladığımız bir günlük çantaları sırtlandık, tren yolunu takip etmeye başladık. Arada yanımızdan trenle geçen zenginlere bakıp el sallıyorduk. Aguas Calientes’e vardığımızda neredeyse akşamdı ve açlıktan ölüyorduk. Önce Machu Picchu girişlerimizi aldık. Kendimize 15 Sol’den kalacak bir hostel bulduk ve eşyalarımızı bıraktık. Sonra diğerlerine göre biraz daha uygun olan bir restoran bulduk. Bir büyük pizzaya 30 Sol verirken içim acısa da ihtiyacımız vardı buna. Sonra hostele dönüp duş aldık ve anında sızdık.


Ertesi gün 15:00’te yakalamamız gereken bir otobüs vardı. Ayrıca Machu Picchu’ya herkes gündoğumunu izlemek için erkenden çıkıyordu. Biz de öyle yapacaktık. Sabah 5:00’te kapıları açılıyor İnka Yolu’nun. Saat 4:00’te uyandık. Başladık yürümeye. Kime sorduysam en zor bölümünün merdivenler olduğunu söylemişti. Çıkarken bir daha buraya gelirsem kesinlikle otobüsle çıkacağım dedim bin kere. İki kat merdiven çıkarken yoruluyorsunuz. 2 saat merdiven tırmandığınızı düşünün. Şilili arkadaş bir ara ruhunu teslim ediyordu. 😂

Vardığımızda saat 6:30’du. Hemen giriş yaptık. İnanamıyordum. Machu Picchu’daydım. Dünyanın 7 Harikası’ndan biri. Yıllarca ayak basmayı hayal ettiğim yer. Sonunda gelmiştim. Dünya’nın en üstünde hissediyordum kendimi. Gerçek anlamda bir dağın zirvesindeydik. Güneş doğmaya başlamıştı. Şehri ilk gördüğümde dondum kaldım. Karşımda tüm heybetiyle duruyor. Hala televizyondan izliyormuşum gibi hissettim. Hani Machu Picchu’nun klasik görüntüsü vardır ya İnka yüzünün gözüktüğü dağlar arkada, önde şehir. O poster ayaklarımın altındaydı.

Şehri dolaşmaya başladık. Binlerce fotoğraf çekerek. Machu Picchu ile ilgili ilginç bilgiler: Şehrin neden inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Bir rivayete göre din adamları ve asiller için yapıldığına inanılıyor. Ama aşağıda dere yatağına rahatlıkla yapılacakken dereden büyük taşları bir dağın tepesine taşımak. Gerçekten akıl erecek gibi değil. Taşların hepsi ise devasa ve mükemmel bir şekilde kare veya dikdörtgen. Şehir, bulunması zor bir konumda olduğu için İspanyol istilasında fark edilmiyor ve ilk günkü gibi bozulmamış halde duruyor.

Çok daha sonraları İngiliz bir araştırmacı tarafından keşfediliyor. Dünyaya açılıyor, UNESCO tarafından Dünya Harikası ilan edilip koruma altına alınıyor. Çok az bozulmaya uğradığı için de İnkaların yaşamları hakkında birçok ipucu sağlıyor. Şehrin o zamanki adı bilinmiyor. Şu anda Machu Picchu denmesinin sebebi ise Quechua dilinde Machu Picchu’nun Yüksek Tepe anlamına gelmesi. Şehirde büyüyen otların normal boyu aşmaması için şehirde özgürce dolaşan 11 tane llama var. Hepsinin kulağında küpesi, küpenin üzerinde de isimleri yazılı. Ayrıca Machu Picchu’nun çıkışında pasaportunuza vurabileceğiniz özel mührü bulunmakta.

Alanı yaklaşık 4 saat gezdikten sonra 2 saatte çıktığımız merdivenleri yarım saatte indik. Aguas Calientes’te soluklanıp öğle yemeği yedik. Sonra yola düştük. Tam saat 15:00’te varmıştık. İki günün yorgunluğu ile 6 saatlik yolda herkes sızmıştı. Vardığımızda bacaklarım sızlıyordu.

Cusco’da biraz daha dolaşmak için iki gün daha kalmaya karar verdim. Ama hava yağışlı olduğu için çok fazla dolaşamadım. Ayrıca çok yorgun olduğum için hostelde kalmayı tercih ettim. Cusco’da Inka Wild adlı bir hostelde kaldım. Yolunuz düşerse mutlaka tavsiye ederim.

Şansıma her pazar yapılan şehir meydanındaki yemek fuarını görmüş oldum. Bu fuarda tüm gün duran standlardan çok ucuza geleneksel Peru yemeği almanız mümkün. Ayrıca tüm şehirde o gün insanların birbirine su atıp köpük sıktığı bir festival vardı. Amacının ne olduğunu asla anlamadım. Zaten soğuk memlekettesiniz. Islanmak niye? Ben böyle düşünüyordum ama öğle yemeğimi yerken sırılsıklam olmaktan da kaçamadım ve o halde terminale gidip Lima’ya biletimi aldım.

Peru’nun sahil ve dağlarını gördükten sonra sıra Amazonlara gelmişti.

When I arrived to Lima, I went the house where my traveler friend Ender stayed before. The other day, I went to ask the tickets for Cusco and found a bus going there in the same day. I jumped in the bus. Later I had to return to Lima to go to Amazon. So I said my host that we could spend more time together when I came back.

After a long journey, I arrived to Cusco. I found the hostel where I was going to work. The family who owns the hostel has a tour agency. They are building new two hostels. We had talked that I would do wall painting in one of them. When I arrived, there were other 5 volunteers. Before meeting with the boss, I started to talk with them. And I learnt the things were not like as I was told before.

They told me that the hostels were still under construction and they were just painting the walls, no art project. They said me it would be breakfast and lunch. But I learnt that there was only lunch. They were staying in one of the hostels, but not in a good condition. At least I was thinking to get some discount for tours. But the volunteers told me that their tours were more expensive than the other agencies. Even if I get discount, the price will be same like buying from other agencies. So I decided not to work here. Because Cusco is already expensive. If I stayed there to work for weeks, I would spend more money. I thought if I just visited Machu Picchu and stayed a few days in Cusco, it would be better for me.

I found a cheap hostel for myself and went there. I was already too tired. I decided to rest and look for my options to visit Machu Picchu and ask my friends who visited it before.

To go to Machu Picchu, you have lots of options. First of all, Machu Picchu is six-hours-bus-drive away from Cusco. To visit it, you have to go to Aguas Calientes which is the closest town to Machu Picchu. You have two options to go there: taking a bus, arriving to closest place and walking for two hours or taking a train from Cusco going there directly. But unfortunately the train is very expensive. If you are a low budget traveller like me, you have to choose the bus. There is no road to Aguas Calientes. So you arrive to Hydroelectric and later you have to walk 11 kilometers by following railway till Aguas Calientes. The road is long. But it passes by the wonderful mountains of Peru. Even if you get tired, you never get bored.

When you arrive to Aguas Calientes, you’ll only have enough energy to eat something, buy the enterance of Machu Picchu and find a place to sleep. Next to Machu Picchu, there is another mountain called Wayna Picchu. If you want to visit this one too, you have to buy another enterance.

To climb to Machu Picchu from Aguas Calientes, you have two options. You can climb the stairs in Inca Trail or you can take a bus. Once you reach there, you can spend the whole day in the city. If you wish, you can visit it with a guide. And if you don’t want to stay in Aguas Calientes one more night and if you go there by bus, you have to catch the bus at 15:00 in Hydroelectric. It means you’ll have 4 hours to spend in Machu Picchu. But you take train and go to Machu Picchu by bus, you’ll have more time.

Let’s talk about money. Round trip by bus to Aguas Calientes is 60 Sol. Just the enterance of Machu Picchu is 152 Sol. If you want to see Wayna Picchu, the enterance for both is 200 Sol. To go to Machu Picchu by bus, one way ticket is 38 Sol. Climbing the stairs for 2 hours is free. Yay! 😆 I don’t know the prices of train. As it was expensive, I didn’t even check them. If you wish to do this with a tour, the price is 90 USD. Round trip of bus, lucnh, one night stay hotel, enterance and a guide is included in the tour. But basicly, with or without a tour, you are doing the same thing.

After the general info, I am turning to my story. I chose the cheapest options that I wrote above. After speaking with my friends, I thought I could do this on my own. I bought my bus ticket from my hostel. Everybody was telling that Aguas Calientes was so expensive. So I went to supermarket to buy some food. I got bread, cheese, some fruits, water and crakers. I spent 20 Sol. I made sandwiches for me. So that I wasn’t going to spend money for food in Aguas Calientes. Because I had lots of food in my backpack when I hit the road. On the bus, I met with a Chilean girl who was going to be my company of Machu Picchu. The road to Aguas Calientes is tough. We were going around the mountains, making curves always. We saw a few buses stopping because of someone puking. And I was watching them while eating my sandwiches. Because I hate to waste my food by puking. If I eat it, it should be stay right in its place. 😂

When we arrived after 6 hours, we were already tired. We started to walk by following the railway and waving to the rich people passing by on the train. When we arrived, we bought our enterances for Machu Picchu and found a place to stay.

Later we tried to find a place to eat. Aguas Calientes is really expensive. We paid 30 Sol for a family size pizza which wasn’t family size actually. But we were tired and hungry. So we needed it. After eating something, we returned back to hostel and slept directly.

The other day, we had to take the bus at 15:00. And seeing sunrise in Machu Picchu is the thing. So everbody goes there really early to catch the sunrise. We woke up at 04:00 am and start to walk at 4:30 am. The enterance opens at 05:00 am. Everybody that I talked before told me the hardest part was the stairs. They were so so true. When we climb two floors, we complain. Imagine! We climbed the stairs for 2 hours. My Chilean friend was almost dying! 😂

We arrived to the top at 06:30. So we entered to the city. I was just shocked. The view was breathtaking. I was there where I was dreaming to be in for years. I always watched Machu Picchu in documentaries. I dreamt a lot about it. And I was finally there. The city was laying down under my feet. The sun had started to rise and shine over this amazing place.

We started to walk around in the city. Taking thousand photos, of course. Some fact about Machu Picchu: They don’t know why the city was built here. They have some guesses about it. For example, they believe it was built for noble ones and the men of religion. But actually building a city on the top of mountains is really weird. Especially when building it on riverside was so easy. They carried all the rocks from riverside. Most of them are huge and perfectly shaped. When Spain conquered the whole continental, they couldn’t find the city because of its hard-to-find location. So the city stayed like first days of it.

After a long time, an English investigator discovered it. UNESCO chose it as one of the modern World Wonders. As it stayed without destruction, it gave us a lot of information about the life of Incas. We don’t know its actual name. It is called Machu Picchu. Because this means “High Hill” in the language of Quechua. In the city, there are 11 llamas walking around freely. They brought them here to make them eat the grass and prevent tall unwanted plants. All llamas have an earring being written their names on it. Outside of the city, there is a Machu Picchu stamp which you can use it on your passport.

After visiting Machu Picchu for 4 hours, we went down to Aguas Calientes in half an hour. We had lunch in the center and hit the road to catch our bus. When we arrived Hydroelectric, we were really tired. Everybody was sleeping on the bus. I decided to stay in Cusco for a few days more. But it was raining to much and I was still tired. So I didn’t go out a lot and spent time in the hostel. I stayed in Inka Wild Hostel. I highly recommend this hostel if you’ll go to Cusco.

I was lucky to see the food fair being on Sundays in the center of Cusco. I had some cheap and delicious food there. And it was some kind of festival that day. Everbody was throwing water baloons each other. I tried to escape. But I got totally wet while I was eating my lunch. You’re living in a cold city. Why do you want to get wet? I bought my ticket to Lima.

After seeing the coasts and the mountains of Peru, it was time to see the jungle!

1 Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s