Colombian Venice: Guatapé

For English, please look below!

Medellín’de kaldığımız esnada iki gün için Guatapé’ye gitmeye karar verdik. Guatapé, Medellín’e bir buçuk saat uzaklıkta minik bir kasaba. Burasının en büyük özelliği, ilginç bir yapıya sahip olan gölün kıyısına kurulmuş olması. Gölün ilginç girintili çıkıntılı yapısından dolayı kasabada bir Venedik havası var. Bu girinti çıkıntıların birçoğunda da evler veya oteller var.

IMG_9881.jpg
Peñón de Guatapé

Kasabanın bir diğer önemli özelliği ise göl kenarında bulunan Peñón de Guatapé. Peñón de Guatapé, heybetiyle göl kenarında duran kocaman bir kaya parçası. Kayanın içine gömülmüş eski bir merdiven ile kayanın tepesine çıkıp bu harika ötesi gölü izliyorsunuz. Yalnız aklınızda bulunsun. Bu kaya kasabanın girişinde. Merkezinde değil. Niye söylüyorum? Çünkü ben keko gibi merkezde olduğunu düşündüm ve merkeze yakın bir hostelde rezervasyon yaptırdım. Kasabaya varınca aslında kayaya 40 dakika uzaklıkta kalacağımızı öğrendim. Travis biraz bana öldürücü gözlerle baksa da ertesi gün kayaya giderken tuktuk tutarız diye kendisini ikna ettim.

IMG_9860.jpg

İlk gecemizde geç vardığımız için hostele yerleşip uyuduk. Ertesi gün erkenden kalkıp yola düştük. “Biraz yürürüz bence yea” diye Travis’i biraz zorladım. Ama hava iyiden iyiye ısınmaya başladı. İşkenceye gerek yok diye düşünüp atladık bir tane tuktuğa. Gerçekten mesafe bayağı vardı. İyi ki yürümemişiz. Gerçi ben Machu Picchu’dan tecrübeliyim sapık gibi yürümeye, hatırlayan hatırlar. 😄

IMG_9864.jpg

Kayaya vardıktan sonra 18.000 COP vererek 700 basamaklı merdiveni çıkmaya başlıyorsunuz. Allahım bir kurtulamadım şu merdivenlerden. Bir de bunu çıkmak için üstüne para veriyoruz. Saçmalık! Yaklaşık 45 dakika sürdü zirveye ulaşmamız. Ama çile çektiğinize değiyor, ne yalan söyleyeyim. Kayanın üstünde de restoranlar var durup dinlenebileceğiniz. Bu muhteşem fotoğrafları çektikten sonra oturup soluklandık. Buzparmak türevi buranın meşhur dondurmasını yedim dinlenirken de. Çünkü boğazım asla durmuyor.

IMG_9878.jpg

Daha sonra kasabaya dönmek için bir çift bulduk ve bu sefer tuktuğa dördümüz bindik. Kasabaya varınca yemek yemek için yer arayışına girdik. Bizimle aynı hostelde kalan Hollandalı bir çift ile karşılaştık o esnada. Kasabada harika vejeteryan yemekleri yapan bir restoran olduğunu öğrendik onlardan ve öğle yemeği için oraya gittik. İki kız kardeşin işlettiği Hecho Con Amor Deli butik ama gerçekten çok güzel bir restoran. Olur da buralara gelirseniz mutlaka uğrayın derim. Korkmayın. Normal etli yemek de servis ediyorlar.

IMG_9885.jpg

Yemekten sonra kasabada yürüyüşe çıktık. Jardín’de tüm evlerin pencereleri bakımlıydı. Guatapé’de ise başka bir geleneğe sahipler. Burada kasaba evlerinin en önemli özelliği her evin altında kabartma resimlerin olması. Tüm evlerde bu işçilikten görüyorsunuz. Her kabartma resmin ise bir anlamı bulunmaktaymış.

IMG_9890.jpg

Artık akşamüstü olduğu için otobüse atlayıp dönmeye karar verdik. Guatapé’de bir gece kalmanız gerçekten yeterli. Ama daha uzun kalmak isterseniz gölde mehtap turları yapmanız mümkün. Onun dışında gölün üzerinde zipline yapma imkanınız da var. İster uzun kalın ister kısa Medellín’e gelirseniz mutlaka buraya da vakit ayırın. ❤️

IMG_9876.jpg

While we were staying in Medellín, we decided to go to Guatapé for 2 days. Guatapé is a small town being one and half hour away from Medellín. The most special thing about it is that the town founded near an interesting lake. The special form of the lake makes the town a Colombian Venice.

IMG_9860.jpg

The other special thing of the town is Peñón de Guatapé which is near the lake. Peñón de Guatapé is a huge rock! You can go up to the top if you dare to climb 700  stairs which are buried inside the rock. Once you reach to the top, you can enjoy this wonderful view. An important information. The rock is not in the town. It is in the beginning of the town. Why am I telling this? Because as a genius I booked a hostel in the center without looking where the rock is. After we had arrived, we realized that the rock was 40 minutes away by walking. Travis got upset a little bit. But later we learnt we can get a tuktuk to go there. Yay!

We arrived late in our first day. So we found the hostel and slept. The day after we woke up early and started to walked. I was thinking we could walk a little. But later the weather got hotter. So we got a tuktuk. No need to torture ourself. Later I realized that the distance is not okey to walk. I am used to walk like crazy though thanks to Machu Picchu if you remember.

IMG_9867.jpg

After arriving to the rock, we paid 18.000 COP as entrance and started to climb the stairs. You are climbing 700 stairs and you still pay for it! (Kidding!) It took 45 minutes to reach the top approximately. We suffered, but it’s totally worth it. On the top, there are restaurants that you can rest or eat. I had a special ice-cream that they make only in this town. Because I have to eat all the time like little pig. 🐷

Before going back to the town, we found a couple and took a tuktuk together. When we were back, we started to look for a restaurant. Then we came across a Dutch couple who were staying in the same hostel as us. They recommended us a vegetarian restaurant. So we went to this restaurant to try. Hecho Con Amor Deli is run by two sisters and they make really delicious dishes. If you visit Guatapé, you should go there. And don’t worry! They make dishes with meat also.

IMG_9883.jpg

After lunch, we walked around in the town. As I said before, in Jardín every house has wonderful windows. In Guatapé, the houses has a different artwork. They all have pargeting and every pargeting has a meaning.

IMG_9891.jpg

It was already afternoon. We didn’t want to stay more and found a bus. Staying here just for one night is really enough. But if you wish to stay more, you can kayak on the lake or you do zipline over the lake. No matter how long you stay, if you come to Medellín, you should definitely spend a day here. ❤️

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s