Caribbean Coast of Mexico: Cancún & Playa del Carmen

For English, please look below!

İflas bayrağını çekmeme beş kala Meksika’nın Karayıp sahili, Amerikan turistlerin göz bebeği Cancún’a ayak bastık. Ben artık kesinlikle iş bulmam lazım diye dolanıyorum. Bu yüzden buraya gelmeden bir hostelde gönüllülük işi buldum hem kendim hem de Travis için. Planım hem gönüllü olarak çalışmak hem de hostelde çalışmadığım zamanlarda para kazanabileceğim bar gibi bir yerde iş bulmak. Cancún, turizm cenneti olduğu için şehrin bar dolu olduğunu ve kolayca iş bulabileceğimi düşünüyorum. Şehre vardıktan iki gün sonra bu konu hakkında bayağı yanıldığımı anlamış oldum.

Cancún’u en temiz sekilde anlatmam gerekirse bizim Antalya. Hani bizim de Antalya’ya bir sene önceden tatil paketi alan göbekli Alman, İngiliz veya Rus amcalar ailesini alıp gelir ya, hah işte o! Ama Cancún’daki profil Amerikan ve Kanadalı. La Isla denilen, şehre anayol ile bağlı uzun ince adanın üstü her şey dahil otel dolu. İçeri giren tatili bitene kadar dışarı çıkmıyor. Yalandan bir çarşı yapmışlar buraya. Tam Amerikalı avı. Restoranlar, barlar Amerikan tarzı. Kendilerini evde hissetsinler hesabı. Bunun dışında şehir merkezinde restoranlar falan var ama turistik anlamda bir oluşum yok. Alışveriş merkezleri bile yatı olan kodaman amcalara hizmet etmek için kurulmuş.

IMG_0267.jpg

Şehrin benim hayal ettiğimden çok daha farklı olduğunu görünce burada kalıp da iş bulmaya çalışmamın saçmalık olduğuna karar verdim. Hostelde gönüllü olarak bile çalışsak çok sıkıcı bir yerde kalacaktık. Zaten gelen turist profili o kadar değişik ki buraya sırt çantalı gezgin bile uğramıyor. Şehirde toplasan 5 tane hostel falan var.

Yine de Cancún’a yolunuz düşerse ve her şey dahil otele tıkılmak yerine bir şey yapmak isterseniz birkaç seçeneğiniz var. Cancún’un hemen karşısında bulunan Isla Mujeres size oldukça ilginç bir seçenek sunuyor: Cancún Sualtı Müzesi. Snorkeling ile ziyaret ettiğiniz bu müzede okyanusa gömülmüş heykellerin arasında yüzüyorsunuz. Burası şehr-i turist düdükleme olduğu için bu müzenin giriş fiyatı (veya yüzme mi deseydim?) 58 USD. Dolayısıyla benim gibi sırt çantayla ve yok parayla gezen biri için oldukça pahalı. Bu yüzden ben bu ilginç deneyimi pas geçmek zorunda kaldım. Ama siz giderseniz ve bütçenize uygun gelirse başka bir yerde bulamayacağınız bu deneyimi yaşamanızı öneririm.

IMG_0212.jpg

IMG_0216.jpg

Diğer seçeneğiniz ise Cancún Maya Müzesi. İlk seçeneğe göre bu seçeneğimiz bayağı ucuz. Sadece 4 USD. Müze, açık hava bölümüyle klasik müzelerden biraz farklı. Müzeyi ziyaret etmeye açık alandan başlıyorsunuz ve Maya’lardan kalma kalıntıların arasında dolaşıyorsunuz. Daha sonra ise bilgi verici bölüme, iç alana geçiyorsunuz. Klasik müze kısmı biraz zayıf olsa da kalıntıların olduğu açık alan oldukça ilginç.

IMG_0256.jpg

Burada kalmamaya karar verdikten sonra Playa del Carmen’de su kaplumbağaları ile ilgili bir gönüllülük işine denk geldik. Travis hayvanlarla çalışmayı sevdiği için ve ben Playa del Carmen’de ek iş bulurum ümidi beslediğim için buraya doğru yol aldık. Şehre varmadan önce gönüllülük işinin ilanını veren vakfa ulaşmaya çalıştık ama başarılı olamadık. Biz de hiç değilse oraya gider ofislerini buluruz diye düşündük.

Cancún’un nasıl olduğunu size anlatmıştım. Playa del Carmen, Cancún gibi ama daha genç bir kitleye sahip. Yine turistlerin çoğu Amerikan veya Kanadalı. Ama sanki annelerini babalarını Cancún’a gönderip kendileri buraya gelmiş gibi. Hem de şehir merkezi daha kasaba havasında. Bu yüzden merkez restoranlar ve barlarla dolu. Şehrin barlarının ve restoranlarının bulunduğu ana caddesi 5. Cadde. Evet, New York gibi ama değil. Onun dışında sahile inen yollarda ve sahil boyunca da birçok mekana ulaşmanız mümkün.

Biz Playa del Carmen’e varır varmaz su kaplumbağaları ile çalışacak gönüllü arayan vakfı aradık. Ofise dışarıdan ziyaretçi kabul etmediklerini ama bir maille bize işin detaylarını atacaklarını söylediler. Bir gün oldu, iki gün oldu, o mail asla gelmedi. Biz de ümidimizi kaybedip artık buradan da yol almaya karar verdik. Çünkü aşırı turist odaklı bu şehirler ikimizin de canını sıkıyor. Sırf Meksika’da tatile gittim demek için buraya gelen, asıl kültürü öğrenmek için bir gram çaba göstermeyen, kaldıkları otelde yiyip içip 5 kilo alıp evlerine dönen gösteriş meraklısı tipler tahmin edersiniz ki bize hitap etmiyor.

Buradan rotamızı Valladolid’e, yani Chichen Itzá’ya en yakın şehre çevirdik.

Bonus: Cancún Maya Müzesinde çekmiş olduğum Youtube videoma buradan ulaşabilirsiniz.

Enlight67.jpg

We arrived to Cancún, Caribbean coast of Mexico which is a very favorite place of holiday for Americans when I was so close to bankrupt. I was saying that I had to find a job non-stop. That’s why I found a volunteering job before arriving here for me and Travis. My plan was to work in a bar or restaurant while working in a hostel as volunteer. Cancún is a paradise for tourism. So I was thinking it would be full of bars and I could find a job easily. But after seeing the city for 2 days, I understood that I was so wrong.

Cancún is the Mexican version of Antalya. In Antalya, there are thousand of all included hotels. Russians, Englishmen and Germans buy their cheap tours one year ago and come to Antalya to stay inside the hotel for a week, eat, drink, nothing more. In Cancún, the visitors are from USA or Canada mostly. These all included hotels are in La Isla (Hotel Zone) which is a long, thin island connected to mainland with highways. There is a center having American type restaurants. (Viva capitalism!) So the visitors can feel like home. Even the shopping malls are for people having yatch.

After seeing the city is way more different than how I imagined, we decided not to stay here. Because trying to find a job here was going to be hard and nonsense. Even if we had worked in the hostel as volunteers, we would have been bored. Because the tourist profile is very different than us. No backpackers. Just a few hostels.

Even so if you go to Cancún and if you don’t want to be inside the hotel all the time, you have a few options. The first option is Cancún Underwater Museum which is in Isla Mujeres, an island close to Cancún. The visitors visit this very interesting museum by snorkeling. So visiting the museum means swimming among the statues under the ocean. As everything is so touristy and expensive, you have to pay 58 USD for this experience. It is expensive for travelers like me, backpackers. But if you are not on a low budget, this is a very unique experience that probably you cannot find the chance to do that anywhere else on the planet.

IMG_0236.jpg

Other option is Maya Cancun Museum. Comparing the first option, this one is really cheap. The entrance fee is just 4 USD. The museum offer an open area having ruins from ancient mayan city. The visitors starts to visit from open area and finish indoor exhibition. While the indoor part is kind of poor, the outdoor part is very interesting.

IMG_0210.jpg

After deciding not to stay here, we found a volunteering job about sea turtles in Playa del Carmen. Travis loves to work with animals. I thought it could be really interesting. And of course, I was still thinking that I would find a job there. We tried to talk with the foundation who published the volunteering job. But we couldn’t. So we decided to just go and find their office when we arrive.

IMG_1076.JPG

I told you how Cancún was. Playa del Carmen is like Cancún, but the people coming there is mostly young. They are still Americans or Canadians. But it is like they send their parents to Cancún and come to Playa del Carmen to have fun. That’s why the town is full of bars and restaurants. I mean there is nightlife at least, not dead like Cancún. The main street is Avenida Quinta (5th Avenue). Seriously! It is like New York, but not at all. Beside this avenue, you can find other places on the coast side.

We called the foundation of sea turtles as soon as we arrived. They said they didn’t accept visitors to the office, but they were going to send an e-mail for more information. It has been one day, two days… No e-mail. We lost our hope and decided to move on. To be honest, we don’t like this kind of places being full of tourists. They show zero effort to learn anything about culture. They go to another country just to say: “I was in Mexico last summer”. They just stay in the hotel, not even breath the same air with the local ones. As a backpacker couple, we don’t have any common interest with these people.

We hit the road again for Valladolid, closest city to Chichen Itzá.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s